EU za cenu kompromisu o Ukrajinu a Malvíny si namlouvá Latinskou Ameriku
Autor: JB | Publikováno: 18.07.2023 | Rubrika: Afrika
Ilustrace
Ještě v minulém století se země Latinské Ameriky chtě-nechtě vztahovaly k USA a Evropě. Ne tak už v multipolárním světě 21. století. To bylo evidentně znát na summitu zemí EU a CELAC (Společenství států LA a Karibiku). EU v závěrečném usnesení byla nucena udělat kompromisy ve věci Ukrajiny, aby dosáhla konsenzu.

Ještě v minulém století se země Latinské Ameriky chtě-nechtě vztahovaly k USA a Evropě. Ne tak už v multipolárním světě 21. století. USA a Evropu vítaně nahradilo Rusko a všeobjímající Čína. Země latinské Ameriky a ostatních kontinentů přestaly být na Západu závislé. Je to nyní Západ, který se musí vemlouvat do jejich přízně.

To bylo evidentně znát na summitu zemí EU a CELAC (Společenství států LA a Karibiku). EU v závěrečném usnesení byla nucena udělat kompromisy ve věci Ukrajiny, aby dosáhla konsenzu. Polský premiér Morawiecki (a ten Rusům nic nedaruje) nakonec musel prohlásit: v LA je Rusko nazíráno jako mírumilovná země, která byla napadena NATem (en Amérique latine la Russie est présentée comme un pays pacifique qui a été agressé par l'Otan).

Navíc Británii navzdory byla naroveň Krymu položena na stůl otázka osvobození Malvín od britské okupace, na kterém CELAC trvá, a EU, ch-li být jeho partnerem, musela tento zájem přehltnout (Por primera vez en la cumbre entre la CELAC y la UE, adoptan una moción sobre la Cuestión Malvinas). EU (po brexitu oproštěná od Británie) de facto přijala proti-britský postoj CELACu. To Angláni jen tak neskousnou...

Proto se toho v českých médií o summitu EU-LAC konaném tento týden v Bruselu moc nedočtete.

zdroj: (lefigaro.fr) - LA NACION - eldiarioar.com - press.un.org - diariopanorama.com

twitter.com - radiohc.cu - Express.co.uk - elDiarioAR.com