Papež proti válce - nová publikace
Autor: Redakce | Publikováno: 10.09.2023 | Rubrika: Knihy
Ilustrace
Když máme tu neděli, tak pro vás máme tip na novou publikaci. Je o velkém chcimírovi z počátku dvacátého století - papeži Benediktu XV., který se snažil zastavit šílenou sebevraždu evropských národů. Za své snahy o ukončení války a spravedlivý mír byl papež Benedikt XV. hanlivě napadán fanatiky z obou stran, kteří o jeho mírové snahy nestáli a maximálně po něm chtěli, aby v tom šíleném vraždění podpořil jejich stranu. V dopise vládám valčících zemí papež Benedikt XV. napsal: „Na sklonku prvního roku války jsem se na vás obracel s vroucí pobídkou k nastoupení cesty vedoucí ke stabilnímu a důstojnému míru. Bohužel jsem nebyl vyslyšen.

Když máme tu neděli, tak pro vás máme tip na novou publikaci. Je o velkém chcimírovi z počátku dvacátého století - papeži Benediktu XV., který se snažil zastavit šílenou sebevraždu evropských národů.

Anotace:
Tato publikace byla sice napsána před sto lety, vyšla roku 1922, ale svým obsahem se stává aktuální i dnes v době, kdy probíhá válka na Ukrajině a mnozí světoví vůdcové hovoří o tom, že jsme reálně na začátku třetí světové války a velkého střetu mezi Západem a Východem. Publikace „Skutky a nikoliv slova papeže míru Benedikta XV.“ je dílem prvního československého kardinála Karla Kašpara, který v této práci shrnul životní příběh papeže Benedikta XV., jenž se snažil zastavit 1. světovou válku a ukončit „ten nesmyslný masakr“.
 
Papež Benedikt XV.
Papež Benedikt XV.
 
Za své snahy o ukončení války a spravedlivý mír byl papež Benedikt XV. hanlivě napadán fanatiky z obou stran, kteří o jeho mírové snahy nestáli a maximálně po něm chtěli, aby v tom šíleném vraždění podpořil jejich stranu. V dopise vládám valčících zemí papež Benedikt XV. napsal: „Na sklonku prvního roku války jsem se na vás obracel s vroucí pobídkou k nastoupení cesty vedoucí ke stabilnímu a důstojnému míru. Bohužel jsem nebyl vyslyšen.
 
Válka zavile pokračovala další dva roky a přinesla další hrůzy, stala se ještě krutější a šířila se po zemi, na moři, ba dokonce i ve vzduchu, odkud na bezbranná města, klidné obce a jejich obyvatele dopadala smrt a útrapy. Nikdo si dnes neumí představit, jak by se rozmnožilo a prohloubilo zlo, kdyby se k těmto krvavým třem letům přidaly ještě další měsíce, neřku-li roky. Má se snad civilizovaný svět stát polem smrti? A Evropa, tak slavná a kvetoucí, má upadnout nebo být stržena do všeobecného šílenství, do propasti, vstříc skutečné sebevraždě?“ (Překlad Milan Glaser, česká redakce Vatikánského rozhlasu.) Papež Benedikt XV. tak byl prakticky takovým „chcimírem“ své doby a v mnohém nejspíš i dnes inspiruje snahu papeže Františka, a nejen jeho, o mír.
 
Nejspíše jako první papež v dějinách Benedikt XV. roku 1920 napsal první encykliku o míru „Pacem, Dei munus pulcherrimum“ a jak píše česká redakce Vatikánského rozhlasu, tak tomuto papežskému „chcimírovi“ z vděčnosti za jeho snahy o mír mezi národy a z vděčnosti za pomoc muslimským zajatcům v 1. světové válce v tureckém městě Istanbul (dříve Konstantinopol) vděční muslimové postavili sochu, pod kterou je napsáno: „Východ na znamení úcty Benediktu XV., velkému papeži světové tragédie a dobrodinci národů, který nehleděl na národní či náboženskou příslušnost.“
 
Seznamte se tedy s historií snah papeže Benedikta XV. o mír mezi národy světa a jeho myšlenkami o nutnosti zastavit násilí mezi národy a používání násilí mocnými vládci světa k prosazení jejich zájmů. V spisu je taktéž popsán vztah papeže Benedikta XV. k Československu, které papež uznal jako první samostatný stát ze všech nástupnických států po Rakousko-Uherském mocnářství.
 
O autorovi
Autorem tohoto spisu je jeho eminence Karel kardinál Kašpar, jenž zastával úřady titulárního biskupa z Bethsaidy (1920 – 1921), pomocného biskupa královéhradeckého (1920 – 1921), biskupa královéhradeckého (1921 – 1931), arcibiskupa pražského (1931 – 1941) a kardinála-kněze (1935 – 1941). Kardinál Karel Kašpar se narodil 16. května 1870 v Mirošově u Rokycan rodičům Jánovi Kašparovi a Filippině Heidelbergové. Studoval na české koleji v Římě právo a filozofii, poté v roce 1893 získal titul doktor bohosloví a později v roce 1898 získal i titul doktor práv. Roku 1893 byl v Římě za přítomnosti pražského arcibiskupa Schönborna vysvěcen na kněze a později působil jako spirituál Strakovy akademie v Praze a poté i jako kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Roku 1908 obdržel od papeže čestný kříž Pro Ecclesia et Pontifice. Zemřel 21. dubna 1941 v Praze a je pochován ve svatovítské katedrále v Praze.
 
 
Bibliografické údaje
Název: Papež proti válce
Podnázev: Skutky a nikoliv pouhá slova papeže míru Benedikta XV.
Autor: Karel Kašpar
Vydavatel: Lukáš Lhoťan
EAN: 9788088352228
ISBN: 978-80-88352-22-8
Popis:1× kniha, sešitová, 80 stran, česky 15 × 21 cm
Vydáno: 2023 (1. vydání)
Publikaci si můžete zakoupit v našem e-shopu zde.
   Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma!