"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Situace s produkci obilovin v Rusku a na Ukrajině. Něco tady nesedí v propagandě českých medií

Autor: Marie Divišová | Publikováno: 8.6.2022 | Rubrika: Evropa
Vlajka - Ukrajina

1) Ministerstvo zemědělské politiky Ukrajiny hlásí, že setba jarní pšenice probíhá v obdobném harmonogramu, jako v jiných letech. Během května bylo zaseto 98,5% hektarové výměry ve srovnání s pětiletým průměrem.
 
2) V květnu Ukrajina exportovala 1,063 milionů tun obilí, většinou po železnici. Z toho bylo 42 tisíc tun pšenice, 11 tisíc tun ječmene a 1,007 milionů tun kukuřice. Tato čísla potvrzují, že Ukrajina aktuálně nabízí k exportu jenom minimálně pšenice (95% vyváženého obilí je kukuřice). 
 
3) Rusko a Turecko zahájily jednání o organizaci vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Odjezdu lodí brání zaminování přístavů ukrajinskou armádou a také vraky lodí, které ukrajinská armáda potopila, aby zabránila případnému vjezdu ruských lodí do přístavů. Ukrajinská armáda není nyní samostatně schopná zprovoznit přístavy, protože nedokáže vyzvednout potopené vraky, a také to nechce udělat z obav z ruského námořnictva. Rusko naopak nesouhlasí s vjezdem vojenských lodí NATO do Černého moře v aktuálním konfliktu. A Erdogan si s gustem užívá situaci - že by se třeba těch specializovaných prací mohlo ujmout turecké námořnictvo? 
 
4) Komoditní obchodníci Ruska zahájili vývoz pšenice z obsazených území Tavridy. Obilí se vyváží přes přístavy na Krymu. Zároveň byl odminován a zprovozněn přístav Mariupol, včetně provozu obilného terminálu a laboratoře, provádějící fytosanitární kontroly exportovaného obilí, přístav je tedy připraven k exportu nové úrody z Donbasu.
 
5) Ohlášený zákaz exportu pšenice z Indie se ukázal poněkud přehnanou zprávou. Indie i nadále vyváží pšenici do spřátelených zemí (Bangladéš, Filipíny, Indonésie ad.) podle nasmlouvaného harmonogramu. Ještě do konce června se Indie chystá vyvézt ca 1,7 milionů tun pšenice z loňské úrody (přímo se vnucuje srovnání s těmi 40 tisíci tun pšenice exportovanými z Ukrajiny). Ale indický stát  zjevně využil zákaz, protože si chce udržet kontrolu nad exportem, aby v Indii nevznikl hladomor jako v koloniální minulosti, kdy Británie exportovala indické obilí bez ohledu na neúrodu.
 
6) Export pšenice zvýšila Austrálie.
 
7) Rusko hlásí výborný stav pěstovaného obilí a odborníci odhadují, že úroda pšenice bude velmi dobrá, nebo dokonce rekordní za celou historii Ruska, rekordní by tak mohl být i objem vývozu pšenice. Bezproblémovému exportu ale brání sankce západu, mnozí odběratelé mají problém zaplatit objednané potraviny kvůli odpojení ruských bank od SWIFT. Nadnárodní lodní společnosti se také obávají uvalených sankcí na vjezd do ruských přístavů a také mají problémy s pojištěním nákladu. Západní sankce se tak vrací jako bumerang v podobě rizika celosvětového nedostatku potravin, protože Rusko je největším vývozcem nejenom pšenice, ale patří také k největším vývozcům dalších potravin - ostatního obilí, potravinářských olejů, luštěnin, ryb ad.
😃 😃
 
Lukašenko zahájil jednání o možnosti převozu ukrajinského obilí přes Bělorusko do přístavů pobaltských republik. Jedná se o cestu, která byla dříve běžně využívaná, ale zatichla poté, co se Ukrajina přidala k pokusu o převrat v Bělorusku před dvěma roky. Doprava přes Bělorusko by byla mnohem výhodnější, než přes Polsko nebo Rumunsko, protože všechny země mají stejný rozchod železničních kolejí, nemusí se tedy měnit podvozky vagonů. Ale ten starý ještěr nechce nic menšího, než zrušení sankcí, které EU uvalila na Bělorusko jako na spoluviníka války na Ukrajině.
 
Na obrázku graf setby jarní pšenice na Ukrajině - zaseté hektary
Na obrázku graf setby jarní pšenice na Ukrajině - zaseté hektary
 
Prosím podpořte náš projekt!
Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 
 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: 
Přečtěte si více informací o mešitách v České republice v naších článcích zde:

 

 

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | Afrika
2876 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Obrana Vídně při obléhání Turky 1683

Jak vyvést Evropu z krize? Takto!

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Jste pro obětování Evropy na zastavení Ruska? Putin prohlásil, že jaderná konfrontace by skončila zničením Evropy, ale pak už by zřejmě ve válce nikdo nepokračoval. Jste pro obětování Evropy v zájmu světového míru?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!