"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)
"Všichni mají právo svobodně vyjádřit své mínění takovým způsobem, který se neprotiví šárii." (Deklarace lidských práv, Káhira, 1990)
"Ženy jsou satanův nástroj proti mužům; proto musí být zahaleny od hlavy k patě, i když jsou pohromadě jen se ženami." (Raed Hlayel)
"Celá Umma má povinnost se hněvat a povstat, aby ukázala svůj vztek. Vztek je nutný. Nejsme žádný národ oslů. Jsme národ lvů." (Yussef al-Qaradavi)
"Bratři, vede se válka proti islámu. Chopte se svých mečů. Kde jsou vaše zbraně? Vaši nepřátelé zdupali Proroka. Povstaňte!" (Badr Bin Nadel al Mashari, imám v Rijádu)
"Muslimové celého světa, bezprávní této země, povstaňte! Vybojujte drápy a zuby své právo, nebojte se řevu velmocí!
Sjednoťte se pod pyšným praporem islámu a zaveďte jeho vládu...!" (Testament ajatolláha Chomejního)
"Korán se vydatně věnuje podbřišku muže, jeho sexuálním rozkoším a povinnosti žen, uspokojovat manželovy potřeby. Pro dobré muslimy a islámské
mučedníky má korán připraveny panenské hurisky nepomíjivé krásy a mládí; po každém koitu znovu nabydou panenství. Pro muže to znamená uskutečnění
fantasmatu nikdy nekončícího orgasmu a konec strachu před předčasnou ejakulací? Ptám se, jestli tyto sliby nejsou důvodem víry ve svatost koránu. Který
muž nezná tyhle sny? Stačí jim věřit..." (Chahdortt Djavan, Paříž, 2003)
"Ozbrojený boj proti okupantům Palestiny není jen právem muslimů, ale je přímo povinností všech muslimů." (Jusuf al Qaradawi)
"Žít v islámské republice je jako spát s mužem, k němuž cítíš hnus: představuješ si, že jsi docela jinde." (Azar Nafisiová, profesorka anglické literatury)
"Nic nemluví pro evropský reformovaný islám. Existuje jen jeden islám - onen Muhammada a Koránu. Čirý islám je životu nebezpečný.
Nejstrašnější je zde útisk žen..." (Ayaan Hirsi Aliová)
"We must be open and tolerant towards Islam and Muslims because when we become a minority, they will be so towards us." (Jens Orback, švédský ministr)
"Multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho příbytku." (zavražděný holandský režisér
Theo van Gogh o multikulturalismu)
Rosatom v Egyptě zahájil výstavbu první jaderné elektrárny ElDabaa na břehu Středozemního moře. Elektrárna bude mít čtyři ruské bloky VVER1200 (tedy asi jako dvojnásobek Temelína). Rosatom nyní staví bloky VVER1200 za čtyři roky, plánovaný termín spuštění prvního bloku je rok 2026.
Strategické zásoby ropy v USA klesly na nejnižší úroveň od konce studené války. Když uvážíme, kolik ropy se těžilo a zpracovávalo před 40 roky a kolik dnes, je ten pokles relativně ještě výraznější. Prezident Biden rozhodl o masivním uvolňování ropy ze zásobníků a jejím prodeji rafineriím. Kvůli sankcím na ropu z Ruska totiž vznikl na západních trzích nedostatek a kvůli tomu se zvýšila cena ropy nad 100 USD za barel.
Kromě tripartitních jednání o Sýrii a Ukrajině bylo v rámci mezinárodní návštěvy prezidenta Putina v Iránu uzavřeno také několik ekonomických dohod. Národní íránská ropná společnost (NIOC) a ruský Gazprom podepsaly memorandum o porozumění a spolupráci v hodnotě ca 40 miliard dolarů (jenom pro představu, to je asi polovina českého státního rozpočtu). Dohoda byla podepsána během online ceremoniálu generálními řediteli obou společností.
Protesty farmářů v Holandsku zcela zablokovaly dopravu a zásobování. Farmáři vyjeli s traktory a kombajny na silnice a dálnice, blokují také železniční dopravu a potravinářské výrobní závody, sklady a supermarkety. Protesty trvají už týden a neustále se vyostřují, při střetech s policií obě strany používají ohlušující granáty a petardy a farmáři také chemické zbraně v podobě močůvky a kejdy.
Alžírsko se rozhodlo pozastavit smlouvu o přátelství, dobrém sousedství a spolupráci podepsanou se Španělskem jako základ pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.
Důvodem sporů je postoj Španělska k právnímu statutu neuznaného státu Západní Sahara, o jehož území se přetahují Alžírsko s Marokem. Mimořádný zájem o toto území je daný nejbohatšími zásobami fosfátů na světě (asi 50 % známých zdrojů). Fosfáty jsou důležité pro chemický průmysl, především výrobu hnojiv (viz životopis Andreje Babiše).
Rusko hlásí výborný stav pěstovaného obilí a odborníci odhadují, že úroda pšenice bude velmi dobrá, nebo dokonce rekordní za celou historii Ruska, rekordní by tak mohl být i objem vývozu pšenice. Bezproblémovému exportu ale brání sankce západu, mnozí odběratelé mají problém zaplatit objednané potraviny kvůli odpojení ruských bank od SWIFT. Nadnárodní lodní společnosti se také obávají uvalených sankcí na vjezd do ruských přístavů a také mají problémy s pojištěním nákladu. Západní sankce se tak vrací jako bumerang v podobě rizika celosvětového nedostatku potravin, protože Rusko je největším vývozcem nejenom pšenice, ale patří také k největším vývozcům dalších potravin - ostatního obilí, potravinářských olejů, luštěnin, ryb ad.
Politici stále odůvodňují potřebu imigrace vymíráním obyvatelstva. Ale proč by se vlastně měl stále zvyšovat počet obyvatel? S oblibou se žongluje s počty "neproduktivních" státních zaměstnanců, které jakoby živí ti produktivní v průmyslu. Jenže to je typická demagogie. Stačí si najít na google fotky z automobilových závodů z meziválečných roků - na pásu se snaží stovky lidi - šroubuji, barví, svařuji atd. Dnes reportáž ze stejného závodu vypadá tak, že se vynořují robotická chapadla a dělaji většinu toho, co dřív dělali řemeslníci a nahoře z velínu to kontrolují dva lidé. Na výrobu čehokoliv je dnes potřeba zlomek lidí, kteří danou věc vyráběli před půl stoletím.
Mezitím v Číně proběhl 3. summit skupiny zemí, sousedících s Islámským emirátem Afghánistán. Zasedání na úrovni ministrů zahraničních věcí se účastnily země přímo sousedící s Afghánistánem (Irán, Pákistán, Čína, Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán) navíc Qatar, Rusko a Indonésie a také zástupci OSN.
8 článků (1 stránka)