Rusko a Írán deklaruji prohloubení ekonomické spolupráce, připojuje se i Turecko
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 22.07.2022 | Rubrika: Asie
Ilustrace
Kromě tripartitních jednání o Sýrii a Ukrajině bylo v rámci mezinárodní návštěvy prezidenta Putina v Iránu uzavřeno také několik ekonomických dohod. Národní íránská ropná společnost (NIOC) a ruský Gazprom podepsaly memorandum o porozumění a spolupráci v hodnotě ca 40 miliard dolarů (jenom pro představu, to je asi polovina českého státního rozpočtu). Dohoda byla podepsána během online ceremoniálu generálními řediteli obou společností.

Kromě tripartitních jednání o Sýrii a Ukrajině bylo v rámci mezinárodní návštěvy prezidenta Putina v Iránu uzavřeno také několik ekonomických dohod. Národní íránská ropná společnost (NIOC) a ruský Gazprom podepsaly memorandum o porozumění a spolupráci v hodnotě ca 40 miliard dolarů (jenom pro představu, to je asi polovina českého státního rozpočtu). Dohoda byla podepsána během online ceremoniálu generálními řediteli obou společností.
 
Gazprom bude spolupracovat s NIOC při rozvoji plynových polí Kiš a Severní Pars a také šesti ropných polí. Gazprom se bude podílet na  projektech zkapalněného zemního plynu (LNG) a výstavbě exportních plynovodů. Irán má druhé největší zásoby zemního plynu na světě, ale kvůli americkým sankcím na dodávky moderního vybavení nemůže svoje přírodní bohatství adekvátně obchodovat a využívá plyn jenom pro vlastní potřebu. Přitom o jednom plynovodu po dně moře do Indie se jedná už několik roků, měl by obcházet území Pákistánu, který je pro tranzit do Indie probematický kvůli napjatým vztahům. Inspirace plynovodem NordStream se přímo nabízí. Gazprom může nabídnout svoje know-how právě z výstavby tohoto plynovodu.
 
Dalším infrastrukturním projektem je železniční koridor sever-jih, který startuje v iránském přístavu Bandar- Abbás a vede železnicí na sever ke hranicím Azerbajdžánu a dále do Ruska do Petrohradu. V současnosti se dokončuje poslední 150 km úsek železniční trasy, která chybí k plynulému spojení (zatím se na tomto úseku kontejnery přepravují náklaďáky).
 
Velmi perspektivní je také spolupráce v potravinářství. Irán patří společně s Tureckem a Egyptem k největším odběratelům obilí a krmiv z Ruska (více než 6 milionů tun ročně) a naopak dodává severnímu sousedu exotické ovoce, ořechy a rannou zeleninu.
 
Obě země připravují samostatné zúčtovací centrum, které bude zajišťovat mezinárodní platby v národních měnách (rubl a rijál) bez vazby na dolar.
 
K víceméně utajovaných pak patří jednání o prodeji zbraní (a také aktuálním nákupu iránských vojenských dronů pro ruskou armádu)
 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: 
Přečtěte si více informací o mešitách v České republice v naších článcích zde:
Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus