"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

SRBSKO, PROVOKACE NA SEVERU KOSOVA A FAKE NEWS

Autor: Radim Panenka  | Publikováno: 2.8.2022 | Rubrika: Evropa
Vlajka - Srbsko

Během nedělního večera jsme se v médiích a toxickém twitterovém kanále mohli přesvědčit o tom, jaká nezodpovědnost, šlendrián a sklon k manipulacím a šíření fake news panuje v mnoha českých médiích. Bude to trochu delší text, ale jestli vás téma zajímá, obětujte chvíli svého času. 🙏
 
Pokud jste si na některých českých serverech přečetli zprávy o vývoji na administrativní linii mezi centrálním Srbskem a Kosovem, z většiny zpráv v Česku byste si nemohli pomyslet nic jiného, než že agresivní Srbsko stupňuje rétoriku, ohrožuje mír na Balkáně, napadá mírumilovné kosovské Albánce, řinčí zbraněmi a chystá vojenský útok na Kosovo. Ne, byly to lži, nesmysly, manipulace, polopravdy, nekritické přebírání jednostranně laděných propagandistických prohlášení z Prištiny a totální neznalost věci.
 
Co se dělo ve skutečnosti? Kosovsko-albánská moc v Prištině vyslala na sever území (kde žijí pouze Srbové) kolony obrněných vozidel, stovky těžkooděnců vybavených automatickými puškami a zásobní cisterny s palivem. Cílem bylo silnou uvést v platnost diskriminační nařízení Prištiny, že přestane uznávat srbské občanské průkazy a SPZ vozidel. S tímto nesmyslným a omezujícím nařízením, které porušovalo podepsané dohody mezi Bělehradem a Prištinou, místní logicky odmítají a postavili barikády. To je totiž jejich jediná možnost, jak se snažit bránit, protože nemají žádnou vlastní policii, obranné složky a jsou zcela odkázáni na milost a nemilost albánských policistů a ozbrojenců.‼️
 
V průběhu neděle vystoupil s prohlášením srbský prezident Aleksandar Vučić, který v mimořádně pokorně a mírně laděném projevu opakovaně prosil Albánce, aby zachovali mír a nezastrašovali srbské obyvatelstvo. Vučić doslova mnohokrát použil slovo “prosím je”. V závěru proslovu dodal, že pokud by se přesto Albánci rozhodli použít vůči Srbům hrubé násilí nebo se dokonce pokusit Kosovo od Srbů etnicky vyčistit, pak může pouze prohlásit, že Srbsko vyhraje. Priština a část světových médií ovšem z Vučićova projevu použila pouze tu poslední část, přitom vyznění a kontext celého proslovu byl naprosto jiný. Tvrdili třeba, že se víc s víc radikalizuje. Čím? Tím, že všechny prosí, aby se zdrželi násilí a udrželi mír?
 
Nejhoršího typu manipulace u nás se vůči občanům dopustily dva nebo tři české zpravodajské servery (nebudu je jmenovat), které tvrdily, že Srbsko vyzývá k “denacifikaci” Balkánu a naznačovaly, že Albáncům hrozí stejná agrese, jako Ukrajincům ze strany Rusů. Prezident, premiér, členové vlády ani odpovědní úředníci v Bělehradě žádná slova o denacifikaci nepoužili a nikdy neřekli. Šlo o účelově vybraný tweet řadového srbského poslance, který nemá žádnou exekutivní funkci a jehož prohlášení jsou čistě osobní, tedy nereprezentují oficiální srbskou politiku. Nebránilo to ovšem těmto “novinářům”, aby údajnou hrozbu o denacifikaci dali do titulku článku, přiložili k tomu fotografii prezidenta Vučiće a nepřímo tím čtenářům lživě podsunuli, že jde o výrok srbského prezidenta. To není žurnalistika, ale odpad 🤮.
 
Hloupé výroky některých politiků, komentátorů nebo aktivistů, kterou jsou vytvořené buď jejich celoživotní nenávistí k Srbsku nebo čtením zmanipulovaných článků komentovat nebudu. Ze strany těchto lidí jde o politická vyjádření, která nemajís pravdou nic společného a nikdo to od nich ani neočekává. Problém jsou manipulující média.
 
Situace na severu Kosova a Metohije se během pondělí začala mírně uklidňovat poté, co Albánci uposlechli žádost (ve skutečnosti spíše nařízení) amerického velvyslance, aby rozhodnutí o zákazu srbských SPZ a občanských průkazů o měsíc odložili. Pomoci mohlo i vyjádření velitele jednotek KFOR, který oznámil, že vojáci z mezinárodních sborů jsou připraveni zakročit, pokud by se albánští ozbrojenci pustili do ostrého konfliktu. Tomu se prozatím podařilo předejít, ale nezodpovědné chování kosovsko-albánského premiéra Kurtiho, který dlouhodobě razí politiku institucionálního teroru srbské populace, bude rizikem pro mír v regionu i do budoucna. 
 
Kurti totiž dlouhodobě funguje podle stejného scénáře: 1) zveřejnit diskriminující nebo terorizující opatření vůči kosovským Srbům, 2) zastrašit je silou, 3) vyprovokovat situaci na hranici konfliktu, aby Bělehrad musel (verbálně) reagovat, 4) lživě obvinit Srby z provokace, 5) začít brečet a udělat ze sebe oběť. A tohle se neustále opakuje…
 

Převzato se souhlasem autora z jeho profilu na sociální síti Facebook.

 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: 
Přečtěte si více informací o mešitách v České republice v naších článcích zde:

 

Klíčová slova: politická korektnost  | džihád  | válka  | Balkán
1799 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Doporučujeme
Knihu chraň!