Zbrojní expert rozbíjí mýtus moderních německých tanků. Proč na Ukrajinu posíláme mnohem lepší české tanky?
Autor: Jaroslav Štefec | Publikováno: 01.08.2022 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Nemohl jsem se ubránit (hodně hořkému) smíchu nad informací, že "... kvůli zhoršené bezpečnostní situaci, zaviněné válkou na Ukrajině, se uvažuje o nahrazení zastaralých tanků sovětské výroby moderními německými obrněnci Leopard". Česká vláda (alespoň podle ministryně Černochové, a nemám důvod jí nevěřit) naprosto nesmyslně posílá na Ukrajinu daleko modernější tanky T-72M1, a možná dojde i na stroje verze T-72M4CZ, které na přelomu tisíciletí česká armáda nechala modernizovat za téměř 5 mld. Kč. Tyto tanky mají zcela nový systém řízení palby, britské motory, převodovky izraelské firmy Nimda a v mnoha ohledech "moderní" německé stroje výrazně překonávají.

Nemohl jsem se ubránit (hodně hořkému) smíchu nad informací, že "... kvůli zhoršené bezpečnostní situaci, zaviněné válkou na Ukrajině, se uvažuje o nahrazení zastaralých tanků sovětské výroby moderními německými obrněnci Leopard". 
 
Tanky řady Leopard A2 o nichž se v této souvislosti mluví, vznikly zhruba ve stejné době, jako tanky T-72, tj. na počátku 70. let. Verze Leopard A24, kterou nám údajně "daruje" Německo, pochází z přelomu 80. a 90. let. Jedná se tedy o relativně hodně staré stroje. 
 
Česká vláda (alespoň podle ministryně Černochové, a nemám důvod jí nevěřit) naprosto nesmyslně posílá na Ukrajinu daleko modernější tanky T-72M1, a možná dojde i na stroje verze T-72M4CZ, které na přelomu tisíciletí česká armáda nechala modernizovat za téměř 5 mld. Kč. Tyto tanky mají zcela nový systém řízení palby, britské motory, převodovky izraelské firmy Nimda a v mnoha ohledech "moderní" německé stroje výrazně překonávají.
 
Pro "nové, moderní" tanky navíc ČR bude muset vybudovat zcela nový kompletní logistický systém podpory, bude(me) muset nakupovat od Německa kompletně náhradní díly, munici a další komponenty, včetně výcviku a opravárenských kapacit. To vše v podmínkách nastupující krize, která začíná otřásat celým západním světem.
 
Když si v hlavě sčítám nezbytné náklady na pokrytí těchto požadavků a čas, jaký to zabere, jediné, co mě v této souvislosti napadá, je pojem "danajský dar". A také fakt, že ČR, která je podle "našeho" premiéra ve válce, z ničeho nic stojí tváří v tvář potenciálnímu nepříteli bez bojeschopných tankových sil, o jejichž důležitosti i v tzv. "moderní" válce nás dnes a denně přesvědčuje průběh konfliktu na Ukrajině. Už tomu opravdu přestávám rozumět.
 
Plk. Ing. Jaroslav Štefec CSc.  Absolvent Vojenské akademie v Brně, působil v české armádě, někdejší ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, vojenský analytik.
 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: 
 
Přečtěte si více informací o mešitách v České republice v naších článcích zde:
Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?
Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt
Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus
Nová mešita v Praze! Celý projekt financují němečtí muslimové ....
Vzniká u Brna arabsko-muslimské městečko? nebo jde jen o snahu arabských investorů vydělat?
Muslimská modlitebna a hřbitov v Olomouci. Islám se šíři dál a dál ...
Islám & islamismus v České republice - 3. rozšířené vydání
Druhá mešita v Brně - informace
Kdo jsme, proč a za co bojujeme? Islamizace je realitou a hrozbou pro naší společnost