První vůdce řeckého odboje proti muslimské okupaci po dobytí Konstantinopole Osmany
Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 25.07.2023 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Krokodeilos Kladas (1425 - 1490) byl byzantský voják a protimuslimský revolucionář, který se stal hrdinným bojovníkem a vůdcem jednoho z prvních řeckých hnutí za nezávislosti po dobytí Konstantinopole v roce 1453. Během 1. benátsko-osmanské války (1463-1479), která se převážně bojovala na Peloponésu, vedly Kladas jednotku bojovníků proti Osmanům, bojující pod benátskou vlajkou. Krokodeilos Kladas byl za své úsilí oceněn vojenským vyznamenáním Benátčanů, navzdory prohře Benátek.

Krokodeilos Kladas (1425 - 1490) byl byzantský voják a protimuslimský revolucionář, který se stal hrdinným bojovníkem a vůdcem jednoho z prvních řeckých hnutí za nezávislosti po dobytí Konstantinopole v roce 1453. Během 1. benátsko-osmanské války (1463-1479), která se převážně bojovala na Peloponésu, vedly Kladas jednotku bojovníků proti Osmanům, bojující pod benátskou vlajkou. Krokodeilos Kladas byl za své úsilí oceněn vojenským vyznamenáním Benátčanů, navzdory prohře Benátek.
 
Po benátské porážce se Kladas rozzlobil na podmínky míru, které určily části Peloponésu ovládané Benátčany zpět Osmanům. Po podpisu Osmansko-benátské smlouvy vedl Kladas v roce 1480 zorganizoval Kladas16 000 mužů silnou armádu a prohlásil, že bude pokračovat ve válce a vyzval Řeky, aby se k němu připojili, což mnozí učinili.
 
Vlajka Kladasova hnutí
 
V obavách, že Benátky podporují Kladase, dostali Osmané nakonec od Benátčanů ujištění, že nebudou nijak jednat, aby Kladasovi pomohly. Osmané aktivně pronásledovali Klady po celém Peloponésu. Po krátkém návratu do Epiru byl Kladas v roce 1489 zpět na Peloponésu, nyní používal partyzánskou taktiku proti Osmanům a tim jim vytvářel vážné problémy.
 
V roce 1490 byl při přípravě na další útoky zajat Osmany u Kalamaty, kteří ho pokračovali v mučení, stáhli ho zaživa z kůže, rozřezali tělo a poté nacpali kůži slámou a poslali k sultánovi do Istanbulu.
 

Děkujeme všem, kdo nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko