Realita dneška: V Gruzii polovina domácností získává část svého příjmu z Ruska
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 11.08.2023 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Muži jezdí do Ruska jako gastarbeiteři, někteří se tam už usadili, ale dále posílají svým rodinám peníze (především rodičům důchodcům). Muži také jezdí do Ruska jako řidiči kamionů. Ženy pracují v Rusku v nemocnicích nebo úřadech jako uklízečky a v sezoně v hotelech v Soči a na celém pobřeží Černého moře.

Muži jezdí do Ruska jako gastarbeiteři, někteří se tam už usadili, ale dále posílají svým rodinám peníze (především rodičům důchodcům). Muži také jezdí do Ruska jako řidiči kamionů. Ženy pracují v Rusku v nemocnicích nebo úřadech jako uklízečky a v sezoně v hotelech v Soči a na celém pobřeží Černého moře. 
 
Další lidé provozují ubytování nebo restaurace, kam jezdí ruští turisté. Před konfliktem na Ukrajině bylo takových domácností v Gruzii asi třetina, ale po zavedení sankcí si v Gruzii zřídilo svoje dceřiné firmy mnoho ruských firem, aby mohly obcházet sankce. Dopraví kontejner se zbožím do gruzínského přístavu a odtud šupky do Ruska. 
 
Také se do Gruzie odstěhovalo mnoho ruských "uklonistov", tedy mladých mužů, kteří utekli před mobilizací a možným náborem do armády. Plus opozičníci a redakce různých opozičních neziskovek a webů. Všichni potřebují někde bydlet a tak pod vlivem této náplavy z Ruska se nájemné v některých městech zvedlo až na dvojnásobek. Díky tomu zažívá Guzie nebývalý ekonomický boom, růst HDP kolem 10%. 
 
Ještě výraznější je ekonomický vliv Ruska v Tádžikistánu, tam získává peníze z Ruska dvě třetiny domácností. Transfery z Ruska tvoří asi 45% HDP a další část HDP vzniká utrácením došlých peněz v obchodě a službách. Varianty příjmů nejsou tak pestré jako v Gruzii, většinou jde o mzdu gastarbeiterů. Naprostá většina tádžických mužů strávila prací v Rusku část svého života. Odcházejí do Ruska už jako mladíci a několik roků si tam vydělávají, aby si mohli založit vlastní domácnost a oženit se. Mladíkovi, který nemá dostatečné úspory, rodiče nevěsty svatbu nepovolí. 
 
Přibývá také mužů, kteří pracovali v Rusku více než 10 roků, získali ruské občanství a mají už nárok na ruský důchod. Když se na penzi vrátí do Tádžikistánu, mohou z tohoto důchodu vydržovat velkou domácnost díky mnohem nižším cenám a ještě financovat studium vnukům.

 

Děkujeme všem, kdo nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Nová mešita v Praze! Celý projekt financují němečtí muslimové ....

Vzniká u Brna arabsko-muslimské městečko? nebo jde jen o snahu arabských investorů vydělat?

Muslimská modlitebna a hřbitov v Olomouci. Islám se šíři dál a dál ...

Islám & islamismus v České republice - 3. rozšířené vydání

Druhá mešita v Brně - informace

Česka vláda nás chce umlčet a chce omezit šíření informací o hrozbě islamizace a masové migrace!

Kdo jsme, proč a za co bojujeme? Islamizace je realitou a hrozbou pro naší společnost

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko