Takto Západ vykořisťuje Afriku: Francie místo symbolických 0,8 euro má platit 200 euro
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 08.09.2023 | Rubrika: Afrika
Ilustrace
Niger je významný hráč na světovém trhu s uranem, uran v Nigeru těží firmy z Francie.. Po převratu oznámilo nové vedení státu, že budou požadovat od Francie, aby platila za uran vyvezený z Nigeru, světové ceny. Dosud byla cena určována historickými smlouvami, ovlivněnými koloniální minulostí a činila 0,80 EUR/kg. Nyní nové vedení Nigeru požaduje stejnou cenu, jakou evropské státy platí Kanadě, tj. 200 EUR/kg,

Niger zvyšuje ceny uranu. Niger je významný hráč na světovém trhu s uranem, uran v Nigeru těží firmy z Francie.. Po převratu oznámilo nové vedení státu, že budou požadovat od Francie, aby platila za uran vyvezený z Nigeru, světové ceny. Dosud byla cena určována historickými smlouvami, ovlivněnými koloniální minulostí a činila 0,80 EUR/kg. Nyní nové vedení Nigeru požaduje stejnou cenu, jakou evropské státy platí Kanadě, tj. 200 EUR/kg
 
Je to sice dost přepísknutý požadavek, reálná cena na burzách nyní tvoří ca 100-120 EUR za kg. Ale mnohonásobné zvýšení ceny je realistické.
 
Není žádným tajemstvím, že francouzské firmy sice získávají uran v Nigeru za hubičku, ale pak ho prodávají a zpracovávají už za tržní cenu a rozdíl proudí k různým "politickým těžkým váhám". Upraveným uranem pro jaderné elektrárny zásobuje Francie několik evropských zemí. 
 
I za tu miniaturní cenu dosud tvořil uran ca 5-7% nigerského exportu, při zvýšené ceně by se tak příjmy státu mohly několikanásobně zvýšit. A pokud Francie nebude se zvýšením ceny souhlasit? Pak se nejspíš najde jiný zájemce o těžbu v Nigeru, a Francie a s ní další evropské státy budou muset uran hledat jinde. Nebude to lehké hledání, těch kdo umí surovou vytěženou uranovou rudu upravit pro použití v jaderných reaktorech, zase tolik není (a většina z nich je teď tak nějak politicky fujky fujky). 
 
Razantní zvýšení ceny v Nigeru tak může mít vážné důsledky nejenom pro nigerskou ekonomiku, ale i pro mezinárodní vztahy, globální trh s uranem a také francouzskou politiku.
 

Nenechte se nejapně formovat eurohujerskou propagandou.

Nechte se informovat!

Vaše ISLAMIZACE.CZ

Děkujeme všem, kdo nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko