Hrozí prozrazení podpory od CIA a Západu běloruské opozici? Hádka o peníze rozkládá celou opozici
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 16.08.2022 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Zatímco jiní aktivisté svoje dobrovolné demokratizační aktivity provádějí ve svém volném čase a musí vše financovat z vlastních zdrojů a výdělků a z centra žádné peníze nedostávají. Cepkalo požadovala předložení veřejného auditu financí, které běloruské opoziční hnutí dostává od různých sponzorů (no to si dáma dost vyskočila, požadovat aby se odkopali všichni sponzoři Tichanovské). Nakonec Cepkalo docela naštvaně opustila konferenci a druhý den už se jednání neúčastnila.

V Litvě se konala konference Nové Bělorusko, organizovaná Světlanou Tichanovskou a jejím Koordinačním výborem. Cílem konference mělo být vytvoření jednotné fronty běloruské opozice. Což se moc nepovedlo. Nenašla jsem dostatek vnitřní disciplíny, abych nakoukala celých více než 15 hodin videí z konference, tak jsem to spíše přeskákala, ale i z toho, co jsem viděla, je zřejmé, jak poklesl kredit celého hnutí. 
 
Na konferenci přijelo podle záběrů ze sálu odhadem trochu více, než sto delegátů. Mnozí delegáti se kriticky vyslovili o činnosti Koordinačního výboru i Kanceláře Tichanovské. Nejvýznačnější v tomto směru bylo vystoupení Veroniky Cepkalo, která během voleb před 2 roky šéfovala volebnímu štábu Tichanovské a jako IT a marketingová specialistka měla významný podíl na řízení a úspěchu její kampaně. 
 
 
Na konferenci Cepkalo kritizovala fakt, že z hnutí jsou vytěsňováni někteří aktivní účastníci protestů, včetně jí samotné a jejího muže a že se do čela propracovali lidé, kteří se v roce 2020 nijak neúčastnili protestů, potom se odněkud vynořili a usedli do dobře placených křesílek v kanceláři Tichanovské. Také kritizovala neprůhledné financování opozičního hnutí a obvinila Kancelář Tichanovské z neadekvátního nakládání s financemi - namísto hlavního úkolu, jímž je osvobození politických vězňů a budování demokratické společnosti se Tichanovská zabývá budováním vlastního kultu osobnosti, rajzováním po celém světě a pořádáním tiskových konferencí.
 
Zatímco jiní aktivisté svoje dobrovolné demokratizační aktivity provádějí ve svém volném čase a musí vše financovat z vlastních zdrojů a výdělků a z centra žádné peníze nedostávají. Cepkalo požadovala předložení veřejného auditu financí, které běloruské opoziční hnutí dostává od různých sponzorů (no to si dáma dost vyskočila, požadovat aby se odkopali všichni sponzoři Tichanovské). Nakonec Cepkalo docela naštvaně opustila konferenci a druhý den už se jednání neúčastnila.
 
Během konference byla zvolena Přechodná vláda (v exilu) ze čtyř mužiků, která si klade za cíl organizovat přechod moci od Lukašenka k Tichanovské. Funkční období mají půl roku, tak uvidíme, jak se jim to předání moci podaří. Význam této "vlády" hned na místě komentovala jedna z účastnic, když se v diskusi zeptala, jestli tuto "vládu" uznává ještě někdo jiný, než jenom její členové.
 
Zároveň je možné, že zřízení exilové přechodné vlády signalizuje přípravu na novou vlnu násilných protestů.

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice:
Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...
V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!
Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?
Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt
Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus
Nová mešita v Praze! Celý projekt financují němečtí muslimové ....
Vzniká u Brna arabsko-muslimské městečko? nebo jde jen o snahu arabských investorů vydělat?
Muslimská modlitebna a hřbitov v Olomouci. Islám se šíři dál a dál ...
Islám & islamismus v České republice - 3. rozšířené vydání
Druhá mešita v Brně - informace
Kdo jsme, proč a za co bojujeme? Islamizace je realitou a hrozbou pro naší společnost

 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: