Turci pětinásobně zdražili poplatky za proplutí Bosporem. Zdraží to vývoz z Ukrajiny ...
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 31.08.2022 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Turecko razantně zvyšuje tranzitní poplatky za proplutí Bosporem - na pětinásobek. Dosud poplatek činil méně než 1$ za tunu, od 7. října 2022 se zvyšuje pětinásobně, na 4$ za tunu. Mýtné při proplutí Bosporem je formulováno jako poplatek za údržbu a službu majáků, bezpečnostní, záchranný a zdravotní servis.

Turecko razantně zvyšuje tranzitní poplatky za proplutí Bosporem - na pětinásobek.
Dosud poplatek činil méně než 1$ za tunu, od 7. října 2022 se zvyšuje pětinásobně, na 4$ za tunu. Mýtné při proplutí Bosporem je formulováno jako poplatek za údržbu a službu majáků, bezpečnostní, záchranný a zdravotní servis.
 
Rostoucí počet plavidel proplouvajících Bosporským průlivem z něj dělá jednu z nejrušnějších námořních cest na světě. Odhaduje se, že průlivem ročně propluje kolem 48 tisíc lodí, což je ca 2,3x více, než počet lodí v Suezském kanálu.  Ale lodě plující Bosporem jsou vesměs mnohem menší, takže měřeno tonáží je provoz v Bosporu asi 30x menší.
 
Příjmy Turecka za tranzit Bosporem by se měly zvýšit z ca 40 milionů $ ročně na 200 milionů.
Pro srovnání Suez:
Ceny proplutí Suezským průplavem jsou rozděleny do několika tříd:  podle velikosti lodi, jejího typu a potenciální ekologické nebezpečnosti, respektive problematičnosti nákladu. A jsou navíc rozděleny na poplatek za váhu vlastní lodi + za váhu nákladu. Jsou odstupňované od ca 11 $ za tunu pro malé lodi (do 5 tisíc tun) do 2$ za tunu pro největší lodi (nad 120 tisíc tun). Průměrná cena za tranzit Suezem je 5,5$ za tunu.
 
Ceny za proplutí 31 km dlouhým přírodním průplavem Bosporem pro větší nákladní lodi budou od letošního podzimu plně srovnatelné s cenami za cestu 193 km dlouhým umělým Suezským kanálem. 
 
Dobře to zase jednou sultán vymyslel. Taková nová nenápadná sankce pro ruský obchod. Určitě nalezne podporu napříč celým západním světem.
 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...
V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!
Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?
Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt
Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) v našem e-shopu a šiřte je mezi přáteli: