Současný přímý vojenský útok Ruské federace proti Ukrajinské republice není výsledkem nějakého náhlého politického zvratu z počátku roku 2022, ale je spíše vyvrcholením mnohaletých politických konfliktů mezi Ruskou federací a tzv. Západem, tedy nejpřesněji mezi Ruskem a koalicí států vedených USA, v níž mají převahu západoevropské země. Tato válka tedy není nic jiného než naplněním poučky pruského vojenského teoretika Carla Philippa Gottlieba von Clausewitze, že „válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky“.
Autor eseje vyjadřuje svůj názor a zamýšlí se nad problematikou muslimů a islámu v novodobých dějinách Evropy. V eseji Proč nejsem muslimem čtenáři nabízí inspirativní, neotřelý a smysluplný pohled na daný fenomén. Komentuje a posuzuje jev v širším kontextu v konotaci antiopresivních přístupů, filozofie, politologie a sociologie. Navrhuje nový pohled na aktuální společenské téma, a nejenom to, doporučuje realizovatelná řešení. Autor klade palčivé otázky a hledá emocemi a slovním balastem nezatížené odpovědi, což se mu daří. Uchopuje pojmy živým obrazným jazykem a tím, že se kriticky zamýšlí nad danou problematikou, nutí čtenáře, aby společně vedli dialog a hledali odpovědi na složité až abstraktní myšlenky.
Narůstá nejen hrozba radikálního islámu, ale i kriminalita a byť se o tom občas hovoří v mediích, česká veřejnost si už na to zvykla a neburcuje ji to k nějaké aktivitě, jako byly protesty v roce 2016. Co se tedy v Evropě a u nás v Čechách a na Moravě děje? Kolik zde přibylo mešit? Jak narůstá populace muslimů v Evropě? A jaké jsou nejčastější problémy v soužití mezi muslimy a nemuslimy v Evropě? Jak to, že se Rusku daří své muslimy integrovat a nemají tam v soužití takové problémy jako my v EU?
„Říkám pravdu. Vítězství u Peterwardeinu a dobytí Temesváru jsou dva zázraky, jež lze mnohem lépe potvrdit než ty z dávných časů.“ Francouzský vyslanec nepřeháněl, když použil tato slova o tažení císařského vrchního velitele Evžena Savojského proti osmanské říši v roce 1716. Následná bitva svedená s Turky u Bělehradu navíc dokázala, že princ Evžen má na zázraky patent.
Současná válka na Ukrajině není prvním konfliktem mezi Ruskem a Západem o toto území. V 19. století se dokonce spojil Západ s muslimy, aby se pokusil Krym a ukrajinské území obsadit a vytlačit tak Rusko. Pojednává o tom i tato kniha: Krymská válka 1853–1855
Ukázka z knihy Stručný životopis zakladatele islámu: Byla ideální doba na to, aby Mohamed udělal, k čemu dlouhé roky vybízel druhé, tj. aby napadl lidi, kteří v něj nevěřili, zabil je a okradl. Vyslal stoupence číhat na karavany Kurajšovců a rabovat je. Ujistil muslimy, že Bůh jim dovolil vzít si bohatství nevěřících, a dokonce i jejich ženy a že je v pořádku zabíjet nevěřící, kdekoli je najdou, protože prý vyhnali věřící z jejich domovů.41 Jak jsme již viděli, nevěřící nikoho odnikud nevyhnali.
Anotace: Publikace se věnuje aktuálním otázkám radikalizace, extremismu a terorismu, které jsou prioritou vnitřní bezpečnosti většiny států světa, protože bezprostředně ohrožují obyvatelstvo i základní pilíře demokratické společnosti. Přibližuje čtenářům nové jevy a trendy, ale také příčiny rostoucího násilí, které akutně ohrožuje země Evropské unie a nejzákladnější lidské právo, tedy právo na život.