"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ukrajinští vojáci odmítají vládní propagandu. Umírají ve velkém, rozkrádání a korupce dál pokračují

Autor: Martin Kavka | Publikováno: 25.3.2023 | Rubrika: Evropa
Vlajka - Ukrajina

Na Východní frontě není klid. Minulý týden došlo na Ukrajině ke skandálu souvisejícím s rozhovorem velitele Ozbrojených sil Ukrajiny s volacím znakem „Kupole“ pro americký list „Washington Post“, kde hovořil o těžkých ztrátách Ozbrojených sil Ukrajiny a špatném výcviku rekrutů, který by mohl způsobit problémy při ohlášené protiofenzívě ukrajinské armády. „Kupole“ byl poté degradován a napsal rezignační dopis na svou velitelskou funkci. Nutno také říct, že na Ukrajině byl veřejně odsouzen. Jenomže ukrajinské vedení státu nepočítalo s tím, že se vojáci 46. letecké útočné brigády Vladimira Ševčenka, za svého velitele postaví a potvrdí jeho slova.
 
Mluvili také o tom, že se zvyšuje počet vojáků, kteří odmítají jít do první linie s ohledem na velké ztráty, které dosahují za deset dní i padesát procent počtu jednotky. Potvrdili i slova o tom, že ukrajinští vojáci nemají dostatečné vybavení a jsou decimování ruskou dělostřeleckou palbou. 
 
Podle nich je hustota ruské dělostřelecké palby několikanásobně vyšší než z ukrajinské strany a největším problémem jsou termobarické systémy TOS a bomby FAB. Je téměř nemožné přežít salvu z TOS, bez ohledu, jak hluboko jste pod zemí. Nejsou zranění, všichni zemřou. Bomby FAB pak vniknou do jakéhokoliv opevnění. 
 
Našim problémem je, že nemáme, jak odpovědět. Rusové tyto zbraně nepoužívají v místech kam již pronikli, tam se bojuje dům od domu, patra od patra. Je to jak u Stalingradu. My jsme ve třetím patře, Rusové v druhém a ve čtvrtém jsou zase Rusové. Ruská převaha v dělostřelectvu ovlivňuje i naše zásobování, kdy všechny zásobovací cesty jsou ostřelovány. 
 
Podle vojáků z 46. letecké útočné brigády Vladimira Ševčenka je dalším problémem komunikace. Vypouštíme drony na nepřítele, jenomže nikdo to nekoordinuje, my vypustíme dron a druhá naše jednotka jej sestřelí. Sestřelíme si více vlastních dronů, než nám sestřelí Rusové. Jsou to upravené civilní drony, které nemají identifikaci. Nikdo neví, zda je přátelský anebo nepřátelský.
 
Jurij Lucenko
Jurij Lucenko
 
Dalším závažným problémem je nedostatek zkušených velitelů. Po více než roce války ukrajinská armáda nemá zkušené velitele. Jakmile se ukázal někdo, kdo něco umí a má zkušenosti, tak šel do první linie a padl,  což znamená, že vojáci na frontě často bojují na vlastní pěst. Jednotky nekoordinují obranu a ani protiútoky, což vede k dalším ztrátám. Velitelé ani mnohdy nevědí kde mají svoje vojáky. Ti jsou přitom rozptýleni po různých budovách, zákopech. Což zase vede k dalším ztrátám. Mnohdy i přátelskou palbou. 
 
Tohle je i důsledek velení ukrajinské armády poté, co Rusové zlikvidovali přes 200 vojáků jedinou střelou, vypracovalo strategii rozptýlených jednotek a přenos velitelských pravomocí na nižší velitele (nejníže velitele rot). Toto rozptýlení vede k tomu, že vyšší velení nemá přehled nejen kde se nachází jejich vojáci, vzhledem k tomu, že situace se mění nejen z hodiny na hodinu, ale mnohdy i z minuty na minutu, takže to vede k vágnímu rozhodování vyšších důstojníků na štábech, protože nejsou schopni plánování, a tak je lepší nic nedělat. 
 
Úplatky a vydírání
Ani během války se nepodařili zastavit vydírání a úplatkářství v ukrajinské armádě. Kdo má dostatek peněz může z fronty, i z přední linie odjet na dovolenou, nebo se nechat převést k jinému útvaru z zázemí. Převelení do zázemí vychází na 120 tisíc hřiven. Převelení na lepší pozici stojí patnáct tisíc hřiven. Funkce velitele zásobování stojí padesát tisíc hřiven. Dovolenka třicet tisíc hřiven. (V současné době je však vydávání dovolenek zakázáno pro vojáky v první linii. Moje poznámka). Pro mnohé velitele jsou i tak podřízení vojáci dalším vítaným zdrojem příjmů. I když nemohou dát dovolenku, tak za převelení vojáka do zadních pozic inkasují do 20 do 40 tisíc hřiven. Na tyto úplatky se mnohdy skládají příbuzní vojáka. Nelze ovšem paušalizovat, nestává se to u každé jednotky. 
 
Vojákům je třeba zavřít pusu, hlavně Zálužnému. 
"Rozkazem vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny ze dne 20. února 2023 byl kapitán Lucenko jmenován velitelem čety útočných bezpilotních systémů roty útočných bezpilotních systémů armády."
 
Bývalý generální prokurátor Ukrajiny a nyní kapitán ukrajinských ozbrojených sil Jurij Lucenko prohlašuje, že úřady se snaží „zavřít ústa hrdinům války a svázat ruce Zalužnému osobně“.
Píše, že Nejvyšší radě byl předložen návrh zákona, který navrhuje:
• zakázat všem vojenským pracovníkům mluvit o domácí politice
• zakázat všem vojenským pracovníkům, aby zastupovali kohokoliv na jakékoliv vojenské velitelské úrovni
• převést z vrchního velitele armády veškeré pravomoci na ministra obrany 
Tento bývalý prokurátor leží obzvlášť v žaludku vedení země a po svém jmenování, a vlastně degradaci, napsal: „Přátelé nemají z obyčejné události nějak přehnanou radost, nepřátelé mě obvykle násilně nenávidí za to, že vypadám jako trpaslík z pohovky... Vězte, že já, bez úkrytu přežil a porazil dněpropetrovskou i doněckou mafii. Přežiji i váš pop-cirkus.“ 
 
(Vše co jsem napsal je z ukrajinských zdrojů. Z oficiálních i těch, které po ukrajinském mediálním zákonu, kritizovaném i EU, nemají svůj server na UA) Na fotografii Jurij Lucenko.
 
Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko

Jak se (ne)hlasuje v europarlamentu aneb otevřený výsměch voličům od europapalášu

 

Klíčová slova: válka
741 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Může Zelenskij, podobně jako Netanjahu USA, předhodit EU, vč. ČR: Je to i vaše válka!? Může se Zelenskij obrátit na EU, vč. ČR, jako Netanjahu na USA: Je to i vaše válka!?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!