"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zásadní změna v Turecku. Šéf špionů zmařil proamerický státní převrat a teď přebírá ministerstvo zahraničí

Autor: Petr Markvart | Publikováno: 24.6.2023 | Rubrika: Evropa
Turecko

Turecko se v posledních 20 letech postupně stalo regionální mocností a silným hráčem na poli zahraniční a bezpečnostní politiky. Turecko dnes vyvíjí vlastní letoun 5. generace, vyrábí vlastní bojový vrtulník, řízené střely a bezpilotní prostředky, o kterých se nám, před devadesáti lety ještě vojensko-průmyslové velmoci, ani nesní.
 
Jen velmi málo lidí zaznamenalo, že 5. června 2023 opustil po devíti letech post ministra zahraničních věcí dlouholetý věrný spolupracovník prezidenta Erdogana Mevlut Cavusoglu. Na tomto postu ho nahradil ředitel Národní zpravodajské služby Turecka MIT Hakan Fidan. Po otci Kurd, tvrdý vyjednavač a jeden z nejbližších Erdoganových důvěrníků, byl až do tohoto data hlavním lovcem nepřátel Turecka (ať už Gulenovské nebo kurdské opozice), architektem turecké bezpečnostní politiky vůči konfliktu Ukrajiny s Ruskem, Azerbajdžánu s Arménií, či soupeřících frakcí v Libyi. Zároveň se odchodem Hulusi Akara z postu ministra obrany stal nejmocnějším mužem silových struktur v okolí prezidenta. 
 
Hakan Fidan prokázal mnohokrát, že umí mluvit se správnými lidmi ve správný čas. Kromě skvělých vztahů s Íránem, domlouvaných s Kásemem Sulejmáním, ještě před jeho zavražděním Američany v Bagdádu, se mu též podařilo urovnat dlouholeté spory se Spojenými arabskými emiráty i Bahrajnem, ale i nastolit po mnoha letech funkční dialog se syrskou vládou.
 
První velká akce, které se v nové funkci chopil, byla schůzka s americkým ministrem zahraničí Anthony Blinkenem na okraj Konference o obnově Ukrajiny tuto středu v Londýně. Hlavním bodem bylo jednání o tureckých podmínkách ke vstupu Švédska do NATO, kterou je především vydání několika desítek Gulenistů,  žijících ve Švédsku. Ostatně podobný požadavek má Turecko i vůči Německu a Spojeným státům (hlavní cíl, Fetullah Gulen žije od r. 1997 v USA). Na rozdíl od svého předchůdce, bere Fidan tento svůj úkol velmi osobně a nedá se očekávat, že by se nechal v tomto bodě nějak zviklat.
 
Takže to bude opravdu ještě hodně zajímavé sledovat.  Podle těch pohřebních ksichtů na fotografii po skončení jednání v Londýně, zatím asi nic moc....
 

Děkujeme všem, kdo nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko

 

Klíčová slova: válka
647 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Má EU v otázce Malvín reflektovat i názor zemí Lat. Ameriky? Poté, co summit EU-CELAC otevřel otázku statutu Malvín, Británie zuří. Má EU v otázce Malvín reflektovat i názor zemí Lat. Ameriky?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!