"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Hezká ukázka evropského plynového chaosu na kterém vydělávají překupníci

Autor: Marie Divišová | Publikováno: 27.10.2022 | Rubrika: Evropa
Evropa

Nakupení tankerů s LNG u pobřeží Španělska a ve Středozemním moři ukazuje spekulativní situaci na trzích EU s plynem před nadcházející zimou. EU vyhlásila úkol pro všechny státy, aby do konce října maximálně naplnily všechny zásobníky s plynem v Evropě. Takže plynárenské firmy se vrhly na nákupy LNG a to za jakoukoliv cenu, některé státy jim na nákupy poskytly dotace. Ve finále vznikla ryze "tržní" situace, kdy z USA vyplouvaly tankery směrem do Evropy a kapitáni nevěděli, do kterého přístavu plují. A zatímco loď byla na cestě, obchodníci se snažili vyšroubovat cenu nákladu co nejvíce a prodali LNG tomu, kdo nabídl nejvíce. Ceny plynu na burze se vyšplhaly až nad 300 EUR/MWh. 
 
 
Teď jsou zásobníky v EU podle zadání plné na více než 90 %, většinou naplněné až po okraj a o LNG najednou není v Evropě zájem. Tak cena na burze klesla na 110 EUR a kolem západních břehů Evropy krouží několik desítek plných tankerů a jejich majitelé čekají, jestli ceny v Evropě nevyskočí zase nahoru, namlsali se, a stovka se jim zdá málo, i když před dvěma roky v říjnu stál plyn na evropské burze pouhých 15 EUR/MWh. A protože máme hezký teplý podzimek, skoro nikdo ještě netopí a tak o předražený plyn najednou není moc zájem.
 
Musí přitom spekulanti nejspíš imrvere žhavit kalkulačky, protože kvůli tomu, že tankery se nevykládají, ale trčí na místě v očekávání lepších zítřků, vznikl pro změnu nedostatek prázdných tankerů a cena jejich denního pronájmu vyskočila 2-3x výše. Vyplatí se tedy platit nájemné a čekat na zvýšení ceny, nebo vyložit a mít volnou loď pro další kšeftíky ?? Babo raď.
 
Žluté šipky na obrázku jsou čekající tankery s LNG, žluté kosočtverce jsou terminály pro jejich vyložení. Graf ukazuje ceny plynu na evropské burze TTF za poslední dva roky ...
 

 

Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu. Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice:

 

Klíčová slova: EU  | Česká republika
1185 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Obrana Vídně při obléhání Turky 1683

Jak vyvést Evropu z krize? Takto!

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Zrušit genderová studia? Nová chorvatská vláda chce na Záhřebské univerzitě zrušit obor dženderových studií. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!