"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Štrasburk je sídlem europarlamentu, ale také centrem islámu v Evropě

Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 13.11.2022 | Rubrika: Evropa
Vlajka - Francie

Před několika týdny jsme měli možnost na pozvání europoslance Hynka Blaška navštívit europarlament ve francouzském městě Štrasburku a v rámci návštěvy jsme se podívali i na situaci s muslimy v tomto městě. A situace to opravdu není moc dobrá. Město je silně multikulturní a mimo modliteben jsou v něm i dvě výrazné mešity. Jedna z těchto mešit má dokonce podporu od francouzského státu a pyšní se tím, že ji podpořil i dnes již bývalý francouzský prezident François Hollande.
 
O naší návštěvě v europarlamentu a tam zjištěné skutečnosti, že v europarlamentu se vlastně nehlasuje demokraticky jsme psali již v článku: Jak se (ne)hlasuje v europarlamentu aneb otevřený výsměch voličům od europapalášu
 
Jak se píše Francesca Barcana v roce 2009, tak „podle Saïda Aally je jen ve Štrasburku 12 až 15 000 muslimů a 140 tisíc v celém regionu. Je zřejmé, že tato čísla jsou odhady, protože stejně jako ve zbytku Francie je zakázáno shromažďovat statistiky týkající se etnicity. Po započtení těch zřízených v garážích a malých bytech Britz tvrdí, že ve městě je asi 27 mešit.“ Jen dodávám, že většina těchto mešit je nejspíše tzv. „garážových“ a nejsou veřejně prezentovány a znají je jen muslimové (a možná francouzské bezpečnostní složky). Přitom ovšem tyto informace jsou již víc jak deset let staré a počty muslimů a tajných mešit budou nejspíše mnohem větší.
 
První velká mešita ve Štrasburku
Štrasburská mešita (někdy také nazývaná Velká mešita Štrasburku) byla slavnostně otevřena v roce 2012. Při její stavbě došlo k sporům mezi samotnými muslimy, ti se pohádali o to kdo bude mít v mešitě vliv, ale také byla stavba omezena protimuslimskými restrikcemi francouzských úřadů při povolování stavby, takže je stavba menší a méně výrazná než bylo plánováno.  
 
První velká mešita ve Štrasburku
 
Velká mešita Ejjub Sultan ve výstavbě
Další mešitou, a to dosti kontroverzní, je mešita zvaná Ejjub Sultan budována tureckým islamistickým hnutím Millî Görüş jenž je známo svým náboženským extremismem. Přitom ovšem je budování mešity ve Štrasburku financováno nejen muslimy, ale i z peněz francouzských daňových poplatníků, protože muslimové dostali dotaci od města Štrasburk. Mešitu začali stavět v roce 2017 a odhad nákladů je 25 milionu euro (zhruba přes půl miliardy korun) a má mít už i několik desítek metrů vysoké minarety. Prostě takové malé Turecko ve Francií. Mimochodem vedle budované mešity je již budova s provizorní mešitou, která se používá do doby než bude nová mešita postavena. 
 
Velká mešita Ejjub Sultan ve výstavbě
 
Zdroje: Mosqpedia.org - Rfi.fr - Cafebabel.com - Theguardian.com - Facebook - Eyyubsultan.fr - Trtworld.com  
 

Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 
Jak nám můžete pomoci?
Sdílejte naše články.
 
Nebo finančním darem:
Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

 
 
 

Klíčová slova: islamizace
938 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Má EU v otázce Malvín reflektovat i názor zemí Lat. Ameriky? Poté, co summit EU-CELAC otevřel otázku statutu Malvín, Británie zuří. Má EU v otázce Malvín reflektovat i názor zemí Lat. Ameriky?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!