Zásadní posun v míru pro Sýrií probíhá bez účasti Západu. Čína, Rusko a Írán slaví další úspěchy
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 13.05.2023 | Rubrika: Asie
Ilustrace
V Moskvě proběhla čtyřstranná schůzka ministrů zahraničních věcí Sýrie, Iránu, Turecka a Ruska, věnovaná probíhajícímu mírovému procesu v Sýrii a normalizaci vztahů Sýrie a Turecka. Kolem Sýrie se toho teď hodně děje, po usmíření Iránu a Saudské Arábie (které zprostředkovala Čína) vyvíjejí Saudi a Irán konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast a postupně se připojují i další znesvářené strany (Turecko, Qatar, Emiráty, Irák, Jordánsko, Egypt ad), mám z toho zvláštní dojem, že se situace začíná hýbat směrem k likvidaci neblahých následků násilné „demokratizace“ během arabského jara:

V Moskvě proběhla čtyřstranná schůzka ministrů zahraničních věcí Sýrie, Iránu, Turecka a Ruska, věnovaná probíhajícímu mírovému procesu v Sýrii a normalizaci vztahů Sýrie a Turecka.
 
 
Kolem Sýrie se toho teď hodně děje, po usmíření Iránu a Saudské Arábie (které zprostředkovala Čína) vyvíjejí Saudi a Irán konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast a postupně se připojují i další znesvářené strany (Turecko, Qatar, Emiráty, Irák, Jordánsko, Egypt ad), mám z toho zvláštní dojem, že se situace začíná hýbat směrem k likvidaci neblahých následků násilné „demokratizace“ během arabského jara: 
 
- schůzka v Moskvě s Iránem a Tureckem byla zřejmě svolaná dost narychlo, i když jednání se vedou už dlouhou dobu.
 
- Turecko má před volbami prezidenta a otázka syrských uprchlíků se stala jedním z hlavních témat voleb, všichni konkurenti Erdogana požadují řešení tohoto problému a jejich návrat do Sýrie. Tak i současný prezident musí problém začít řešit.
 
- návrat syrských uprchlíků se stal také hlavním tématem aktuální schůzky, podle různých odhadů za 12 roků občanské války ze země uprchla téměř polovina obyvatel a většina běženců se usadila v Turecku.
 
- v Sýrii několik států a zahraničních sil podporuje různé skupiny vzbouřenců, Sýrie zůstává rozdělena na několik oblastí, ovládaných různými nezávislými skupinami, a v posledních měsících se znovu aktivizovaly nejradikálnější skupiny, včetně Islámského státu a dostávají podporu ze zahraničí.
 
- zúčastněné státy na schůzce formálně podporují územní celistvost Sýrie. Přitom Tureckem podporované opoziční skupiny a turecká armáda ovládají na severu dvě oblasti, původně obývané Kurdy, na mapce vyznačené zeleně a modře. O dalším postupu budou jednat vojenští zástupci, což hovoří za vše.
 
- Sýrie i Turecko usilují o obnovení přímého dopravního spojení a navázání obchodních vztahů
- jedná se také o obnově železničního spojení mezi Iránem, Irákem a Sýrií, zájem o tento projekt má i Čína, která na této trase už před deseti roky plánovala jednu z větví Nové Hedvábné Stezky, válka vedla k odložení projektu, ale Čína se zjevně nevzdává svých dlouhodobých plánů.
 
- během posledních měsíců Saudská Arábie vyvíjí konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast Blízkého Východu, již dosáhli obnovení diplomatických styků s Iránem, příměří v Jemenu a členství Sýrie v Lize arabských států. Očekává se osobní účast prezidenta Assada na nadcházející schůzce hlav státu Ligy příští týden v Rijádu.
 
- velkým problémem v regionu jsou drogy, zejména syntetický Captagon - syntetický stimulant podobný pervitinu, který během aktivních bojů armády používaly pro stimulaci svých bojovníků. Sýrie ztratila téměř všechny příjmy z mezinárodního obchodu, protože západ proti Sýrii zavedl množství sankcí, takže byl úplně vynulovaný mezinárodní obchod. Navíc nejvýznamnější ropná pole ovládají vzbouřenci pod ochranou amerických vojsk. V této situaci se výroba drog stala významným zdrojem devizových příjmů. Captagon se pašuje do okolních států a vydělávají na něm všechny znesvářené strany. Odhady jsou nepřesné, ale podle různých odborníků činí obraty obchodu s Captagonem několik desítek miliard dolarů. Droga je silně návyková, jedna dávka se prodává za 20-30 dolarů a stává se novodobou metlou blízkovýchodního regionu.
 
Mapa Sýrie: růžová barva je oblast ovládaná armádou právoplatného prezidenta Assada, žluté, zelené a šedivé oblasti ovládají různé vzbouřenecké džihádistické skupiny s podporou ze zahraničí, na severu dvě oblasti ovládané tureckým vojskem.
 
Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko

Jak se (ne)hlasuje v europarlamentu aneb otevřený výsměch voličům od europapalášu