"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zásadní posun v míru pro Sýrií probíhá bez účasti Západu. Čína, Rusko a Írán slaví další úspěchy

Autor: Marie Divišová | Publikováno: 13.5.2023 | Rubrika: Asie
syrie

V Moskvě proběhla čtyřstranná schůzka ministrů zahraničních věcí Sýrie, Iránu, Turecka a Ruska, věnovaná probíhajícímu mírovému procesu v Sýrii a normalizaci vztahů Sýrie a Turecka.
 
 
Kolem Sýrie se toho teď hodně děje, po usmíření Iránu a Saudské Arábie (které zprostředkovala Čína) vyvíjejí Saudi a Irán konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast a postupně se připojují i další znesvářené strany (Turecko, Qatar, Emiráty, Irák, Jordánsko, Egypt ad), mám z toho zvláštní dojem, že se situace začíná hýbat směrem k likvidaci neblahých následků násilné „demokratizace“ během arabského jara: 
 
- schůzka v Moskvě s Iránem a Tureckem byla zřejmě svolaná dost narychlo, i když jednání se vedou už dlouhou dobu.
 
- Turecko má před volbami prezidenta a otázka syrských uprchlíků se stala jedním z hlavních témat voleb, všichni konkurenti Erdogana požadují řešení tohoto problému a jejich návrat do Sýrie. Tak i současný prezident musí problém začít řešit.
 
- návrat syrských uprchlíků se stal také hlavním tématem aktuální schůzky, podle různých odhadů za 12 roků občanské války ze země uprchla téměř polovina obyvatel a většina běženců se usadila v Turecku.
 
- v Sýrii několik států a zahraničních sil podporuje různé skupiny vzbouřenců, Sýrie zůstává rozdělena na několik oblastí, ovládaných různými nezávislými skupinami, a v posledních měsících se znovu aktivizovaly nejradikálnější skupiny, včetně Islámského státu a dostávají podporu ze zahraničí.
 
- zúčastněné státy na schůzce formálně podporují územní celistvost Sýrie. Přitom Tureckem podporované opoziční skupiny a turecká armáda ovládají na severu dvě oblasti, původně obývané Kurdy, na mapce vyznačené zeleně a modře. O dalším postupu budou jednat vojenští zástupci, což hovoří za vše.
 
- Sýrie i Turecko usilují o obnovení přímého dopravního spojení a navázání obchodních vztahů
- jedná se také o obnově železničního spojení mezi Iránem, Irákem a Sýrií, zájem o tento projekt má i Čína, která na této trase už před deseti roky plánovala jednu z větví Nové Hedvábné Stezky, válka vedla k odložení projektu, ale Čína se zjevně nevzdává svých dlouhodobých plánů.
 
- během posledních měsíců Saudská Arábie vyvíjí konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast Blízkého Východu, již dosáhli obnovení diplomatických styků s Iránem, příměří v Jemenu a členství Sýrie v Lize arabských států. Očekává se osobní účast prezidenta Assada na nadcházející schůzce hlav státu Ligy příští týden v Rijádu.
 
- velkým problémem v regionu jsou drogy, zejména syntetický Captagon - syntetický stimulant podobný pervitinu, který během aktivních bojů armády používaly pro stimulaci svých bojovníků. Sýrie ztratila téměř všechny příjmy z mezinárodního obchodu, protože západ proti Sýrii zavedl množství sankcí, takže byl úplně vynulovaný mezinárodní obchod. Navíc nejvýznamnější ropná pole ovládají vzbouřenci pod ochranou amerických vojsk. V této situaci se výroba drog stala významným zdrojem devizových příjmů. Captagon se pašuje do okolních států a vydělávají na něm všechny znesvářené strany. Odhady jsou nepřesné, ale podle různých odborníků činí obraty obchodu s Captagonem několik desítek miliard dolarů. Droga je silně návyková, jedna dávka se prodává za 20-30 dolarů a stává se novodobou metlou blízkovýchodního regionu.
 
Mapa Sýrie: růžová barva je oblast ovládaná armádou právoplatného prezidenta Assada, žluté, zelené a šedivé oblasti ovládají různé vzbouřenecké džihádistické skupiny s podporou ze zahraničí, na severu dvě oblasti ovládané tureckým vojskem.
 
Děkujeme všem, kdož nás podporujete. právě díky vaší podpoře se nám daří monitorovat šíření islámu v ČR. Prosím nepodceňujte hrozbu islamizace České republiky! Jsme dnes jediná skupina aktivistů, která v ČR trvale již mnoho let monitoruje šíření islámu, islamismu a projevy islámského extremismu. 

 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

 

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 209672916 / 0600, Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001

IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916

BIC (SWIFT): AGBACZPP

 

Přečtěte si více informací o mešitách a muslimech v České republice a Evropě:

Uzbekistánští muslimové otevřeli v Praze nové kulturní centrum. Muslimů v Praze je stále více ...

V roce 1922 bylo v Německu 1 800 muslimů a dnes jsou jich miliony! To v ČR nechceme!

Proč mají čeští muslimové utajovanou mešitu v Tuchoměřicích u Prahy?

Muslimům se podařilo zachránit mešitu v Praze Libni a ještě k tomu získali podporu od státu Kuvajt

Český muslim provozuje v Praze islámské centrum propagující islámský fundamentalismus

Takíja - Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti - opět v prodeji!

Třetí vlna – islamizace, masová migrace a Rusko

Jak se (ne)hlasuje v europarlamentu aneb otevřený výsměch voličům od europapalášu

 

Klíčová slova: válka
298 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Články autora
Průzkum
Co by přieslo odstranění Putina? Vyřešilo by se vše odstraněním Putina, jak zaznívají hlasy ze Západu? Nebo je realita komplexnější? Co by přineslo odstranění Putina?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Knihu chraň!